Karton kutu: kompozisyon, gereksinimler, kullanim şekilleri ve kodlama

Karton bir kağıt çeşiti olarak düşünülebilir. Bazı kartonlar tek katlı (fourdrinier makinası ile) üretilirken, bazıları birden fazla katmanlı olarak üretilmektedir (silindirli makina ile). Genel olarak paketleme hatlarında kullanılan kartonlar üç başlık altında toplanır: kağıt, ince karton ve karton.

 

Karton ambalaj sektöründe koli, kutu, tava vb. ambalaj yapımında kullanılır.

 

Küçük kutular genellikle ince kartondan üretilirken, daha büyük koli ve tavalar genellikle birden çok katmandan oluşan kraft kartonlardan üretilir.

 

Tava ambalajlar gerekli dayanıklılık elde edilene kadar kraft kağıt katmanları bobinlenerek elde edilir. Taban kısmı genellikle preslenmiş karton ya da metalden yapılmıştır. Kraft kağıt katmanları genellikle, taban materyaline uygun olarak hazırlanır. Ürün ambalajında kullanılan ince kartonların diğer ince kartonlardan farkı, birincisinin kalibre edilmek, kalınlığı ayarlanmak, parlaklık ve dayanıklık verilme amacıyla kalandır makinasından geçmiş olmasıdır.

 

Ürün kutusu matbaa baskısı taşıyacaksa, iyi bir baskı kalitesi ve estetik görünmesi için ince karton kullanılmalıdır.

Kutu tasarımı, kullanılacak karton tipi, açma-kapatma şekli gibi öğelere müşterinin ticari gereksinimleri ve ürün yapısı göz önünde tutularak karar verilir.

 

corrugado_1

 

 

Koli ya da kutu ölçüleri verilirken, değişmez bir sıralama olduğunu unutmamak gerekir. Bu sıralama uzunluk, genişlik ve yükseklik ya da başka bir deyişle ön yüz ölçümü, genişlik ve derinlik şeklindedir.


Küçük, katlanmış karton ambalaj üretiminde kullanılabilecek farklı görünüm ve özelliklerde birçok karton çeşiti vardır. Suya ve/veya yağa dayanıklı, parlak, mat, vb. gibi.

 

Ürün ambalajı kartonu seçiminde göz önünde tutulması gereken en temel konular:

  • Mürekkebin iyi tutunması.
  • Kaliteli baskıya uygun yüzey.
  • Yapıştırıcının yüzeye tutunurluğunun iyi olması.
  • Katlanma sırasında kırışma ve deforme gerçekleşmemesidir.

 

 

 

 

İlginizi çekti mi? BÜLTENİMİZE ABONE OL!

 

 
 

 

 

Oluklu karton

Oluklu karton, yapısal olarak 2 temel öğeden oluşur: ‘Lineer’, yüz ya da astar ‘medium’ ya da dalgayı veren materyal.

 

Liner (yüz ya da astar), oluklu karton yüzey profilinin tamamını kaplayarak düz bir yüzey sağlayan kraft ya da yarı kraft kağıttır.

Bu kraft kağıt üzerine oluklu kağıt yapıştırılır (medium) ve bu şekilde oluklu kartonun farklı katmanları oluşturulur.

 

Medium, genelde saman kağıdından yapılır ve lineer katmanına göre daha süngerimsi ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Lineer katmanına yapışık olan bu süngerimsi ve dalgalı katman, koliyi dayanıklı hale getirir.

 

estructura_carton_corrugado
diseño_carton_corrugado

 

Kolinin yapısal tasarımı içerisindeki ürünün korunması ve piyasa rekabeti gibi nedenlerden dolayı oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Bu etapta, üretici, ürünün dayanıklılığı, üretim sonrası geçeceği taşıma ve depolama koşulları, iklim koşullarından etkilenip, etkilenmediği gibi etmenleri göz önünde bulundurarak, koli seçimini bunlara göre gerçekleştirmeli ve dayanıklılık testinden geçirmelidir.

 

Yapısal tasarıma karar verildikten sonra, ticari ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik, karton seçimi, dekorasyonu gibi konular gündeme alınır.

 

Oluklu karton herhangi bir tipiyle ambalajlanan ürünlerin taşınması ve depolanması son derece güvenli ve kolaydır.

 

 

 

Oluklu karton, aşağıdaki 4 temel fonksiyonu yerine getirdiğinden, günümüzde ambalajlamada en sık kullanılan materyallerden biridir:

  • Ürünün taşınma ve depolanma esnasında gerçekleşebilecek hasarlardan korunması.
  • Ürün satılana kadar güvenli bir şekilde saklanması.
  • Ürünün üretildiği andan tüketiciye ulaşana kadar geçtiği tüm aşamaları tanımlaması.
  • Ekonomik ve geri dönüştürülebilir olması.

 

Yüksek Çözünürlüklü Inkjet Yazıcılar, oluklu karton üzerine kodlama yapmak için kullanılan en güvenilir sistemlerdir. Mürekkep, oluklu karton tarafından anında emilerek, kurur ve kalıcı hale gelir.

 
 
 
codificacion_carton_corrugado
impresion_carton_corrugado
 
 
 
 

 

Baski kalitesi

Baskı kalitesi, barkod barlarının genişliğinin fazla ya da gereğinden az olması sonucu barkodun doğru bir şekilde okunması ve görevini yerine getirmesini etkileyeceğinden, son derece önemlidir. Bu genelde yanlış baskı tekniği, spesifikasyonlara uygun olmayan film-master uygulamaları ya da baskı yapılacak yüzeyin hazırlanmamış olmasından kaynaklanır.

 

 

Pozisyon

  • Grup ambalajın paralel iki yan yüzeyine kodlama yapılması tavsiye edilir.
  • Barların bitiş noktasının tabana 32mm uzaklıkta olması gerekir.
  • Kolinin dikey kenarlarına en az 19mm mesafeye yerleştirilmelidir. (sessiz bölge de içinde olmak üzere).
ubicacion_codigo_barras

 

Görsel ve referanslar: Burada

Diğer kaynaklar: Burada

 

 

 

 

 

Koli kodlama hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? 

Uzmanlarımızla konuşun

 

 

 • PAYLAŞ:

İLGİLİ

EKOETİKETLER NEDİR VE ÜRÜNLERİME NASIL DAHİL EDERİM?

UBS, sana ekolojik etiketleme nedir, mevcut ecoetiket türleri nelerdir ve bunları ürününe, ambalajına veya paketlemene nasıl uygularsın, bunları açıklıyor.

Ahşap palet markalama neden önemlidir?

UBS size bunu en kolay, en hızlı ve en ekonomik şekilde nasıl yapacağınızı açıklıyor.

Newsletter

UNITED BARCODE SYSTEMS, S.L. as the data controller will process your data for the purpose of replying to your query or request. You may access, rectify and erase your data, and also exercise other rights by consulting the additional detailed information on data protection in our Gizlilik politikası.