EKOETİKETLER NEDİR VE ÜRÜNLERİME NASIL DAHİL EDERİM?

Ekolojik etiketlerin kullanımı sektöre ve müşteri talebine bağlı olarak değişir, ancak şirketler müşteri memnuniyeti ve yeni pazarlara erişim konusunda uzun vadeli faydalar bulurlar. Toplum ve tüketiciler ambalajlardaki çevresel bilgiye giderek daha fazla ilgi gösteriyor, ancak mevcut etiket ve bilgi bolluğu karışıklığa neden olabilir. Yeni etiketleme ve markalama teknolojileri, bilgileri ambalajlarda daha hızlı ve basit bir şekilde tamamlamanın yollarını sunar. Bu makalede size nasıl yapılacağını öğretiyoruz.

Ekolojik etiketleme nedir?

El ekolojik etiketleme, özellikle bir ürünün çevresel özellikleri hakkında tüketicilere ve diğer işletmelere bilgi sağlayan bir etiketleme sistemidir. Bu, bir ambalaj veya paketin üretiminden atılmasına kadar olan çevresel etkisini açık ve öz bir şekilde iletmek amacıyla kullanılır.

 

Bu tür bir etiketleme genellikle şunları içerir:

   • Kullanılan malzeme

   • Geri dönüştürülen malzemenin yüzdesi

   • Karbon ayak izi

   • Biyolojik bozunabilirlik

   • Doğal kaynak tüketimi

 

Ana hedef, tüketicilerin daha bilinçli kararlar almasına ve çevreye daha saygılı olan ürünleri tanımlamasına olanak tanımaktır.

 

 

Ambalaj ve paketler için ekolojik etiketleme, uluslararası veya hükümet kuruluşları tarafından belirlenen kriterleri ve standartları da dikkate alabilir, bu nedenle ekolojik etki değerlendirmesi için objektif ve güvenilir bir temel oluşturur.

Ekoetiketler günümüzde zorunlu mu?

Ekoetiketler günümüzde Japonya, Çin ve Güney Kore dışında hiçbir ülkede zorunlu değildir; bu ülkeler belirli ürünler ve hizmetler için ulusal zorunlu sistemlere sahiptir.

 

Ancak, kullanımları şiddetle önerilir, bu nedenle kullanımı tamamen gönüllüdür.

Ekoetiketi hangi renkte ve nasıl basmalıyım?

Her ekoetiketin farklı renk ve boyut teknik özellikleri vardır, bu nedenle bu bilgiyi ürünümüzde ekoetiketimizi basma lisansını aldıktan sonra ilgili kuruluşla danışmalıyız.

 

Bununla birlikte, birçok kuruluşun, “Yeşil Nokta” veya MSC” gibi, kullanım kılavuzlarını internet üzerinde yayınladığı unutulmamalıdır.

¿Ambalaj sektöründe ekolojik etiketleme neden önemlidir? Kısa vadeli satışları artırır mı?

iHobe ve Ecoembes, 2018'de şirketlerin ve tüketicilerin çevresel etiketleme algısı üzerine bir çalışma yaptı. İşte elde ettikleri sonuçlar:

   • Toplum ve tüketiciler ürünlerde çevresel bilgi talep ediyor, bu bilgi ambalajlar aracılığıyla iletiliyor. Bu nedenle, ambalaj sektörü, giderek yaygınlaşan çevresel etiketlerin kullanımına son derece duyarlıdır.

   • Tüketicilerin, bir ürünün ekolojik özelliklerini diğerine karşı karşılaştırmasına izin veren açık ve öz bir çevresel bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

   • Şirketler, kısa vadeli satışlarının özellikle ekolojik etiketlere sahip olup olmamalarına bağlı olarak artmadığını ancak müşteri memnuniyeti ve yeni pazarlara erişim potansiyelinin arttığını belirtiyorlar, bu nedenle bu alandaki yatırımlar tatmin edici bir şekilde ödüllendiriliyor.

¿Hangi türde ekolojik etiketler bulunmaktadır ve bunların anlamları nedir?

Çevresel bilgi içeren ekolojik etiketleri kategoriye göre üç büyük grupta ayırabiliriz. İşte bu makalede bulacaklarınızı özetleyen bir tablo:

 

ecolabel-guide-certifications-2023

 

ETIKETLER İLE ÇEVRESEL BİLGİ

 

"Best in Class" Tanıma Sistemi Ekolojik Etiketleri:

 

Bu, ürünün, piyasada bulunan benzer ürünlere göre daha düşük bir çevresel etkiye sahip olduğunu belirten belirli gereksinimleri karşıladığını gösterir. Bu kategori içinde, Tip I etiketleri ve Yarı Tip I etiketleri olarak adlandırılan iki alt kategori bulunmaktadır.

 

Tip I Etiketler

Bu etiketler, ürünün yaşam döngüsünü kapsayan kapsamlı kriterler belirler ve çeşitli çevresel yönler için "uygun/uygun değil" yaklaşımını takip eder. Bu etiketi almak için, UNE-EN ISO 14024:2001 standardına göre belirlenen gereksinimlere tam olarak uyulması gerekmektedir.

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

etiqueta-ecológica-europea Etiqueta Ecológica Europea Kullanımı tüm Avrupa Birliği genelinde yaygındır.
der-blaue-engel-certificación Mavi Melek (Der Blauer Engel) Çoğunlukla Almanya'da kullanılır, ancak Avrupa'nın geri kalanında da bulunabilir.
nf-environnement-certificacion-ecologica NF Environnement (AFNOR) Çoğunlukla Fransa'da kullanılır, ancak Avrupa'nın geri kalanında da bulunabilir.

 

Yarı Tip I Etiketler

Bu etiketler genellikle ambalaj ve paketleme sektörüne odaklanır ve ahşap, kağıt ve karton ile ilgili önemli konulara odaklanır.

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

fsc-ecoetiqueta-certificacion FSC (Orman Yönetim Konseyi) Uluslararası
pefc-ecoetiqueta-certificacion PEFC (Orman Sertifikasyonu Tanıma Programı) Uluslararası

 

Ekoetiketler Otomatik Beyan Edilenler:

Üreticiler tarafından seçilen ürünlerin ekolojik kriterleri hakkında bilgi sağlar. Bu kategori içinde Tip II etiketleri bulunmaktadır.

 

Tip II Etiketler

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

triangulo-mobius-sin-porcentaje-ecoetiqueta Moebius Üçgeni: Malzemenin geri dönüştürülebilir olduğunu gösterir. Uluslararası
triangulo-mobius-con-porcentaje-ecoetiqueta Moebius Üçgeni Yüzdesi ile: Ambalaj veya ürün malzemesinin belirli bir yüzdesinin geri dönüştürülmüş malzeme olduğunu gösterir. Uluslararası

 

 

 

¿Bu makale ilginç geliyor mu? Benzer içeriklere aylık bültenimizde ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Ekoetiketlerin Değerlendirme ve Karşılaştırma Araçları Olarak Kullanımı:

Ürünlerin yaşam döngüsünün etkileri hakkında bilgi sağlar ve belirli gereksinimlere tam olarak uymayı zorunlu kılmadan:

 

Karbon Ayak İzi:

Bu, kriterlere uygunluk için ödül veya tanıma yerine şeffaflık mekanizmasıdır.

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

carbon-trust-ecoetiqueta-certificacion Carbon Trust Çoğunlukla Birleşik Krallık'ta, ancak uluslararası düzeyde de bulunabilir.
aenor-ma-co2-ecoetiqueta-certficacion AENOR MA Co2 Sadece İspanya'da.
carbon-neutral-ecoetiqueta-certificado CarbonNeutral Uluslararası

 

Ürün Çevresel Beyanları:

Bu, bağımsız bir üçüncü taraf tarafından desteklenen şeffaf ve doğrulanabilir bilgiler sağlayan belgelerdir. Bu belgeler, ürünün ekolojik performansıyla ilgili verileri ortaya çıkaran, aynı ürünün Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) temel alınarak sertifikalandığı belgelerdir.

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

international-epd-system-ecoetiqueta-certificacion International EPD System Uluslararası
global-epd-certificacion-ecoetiqueta Global EPD Sadece İspanya'da

 

Ürün Çevresel Ayak İzi:

Ana hedef, özellikle geniş etiket ve mühür yelpazesini düzenlemek amacıyla, belirli bir ürünün daha iyi bir ekolojik performans sergilediğini göstermek ve iletmek için standart bir yol belirlemektir. Bu genellikle değer zinciri aktörlerini ve tüketicileri sıkça karıştıran mevcut etiket ve mühür çeşitliliğine düzen getirmektir.

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

huella-ambiental-de-producto-ue-ecoetiqueta Ürün Çevresel Ayak İzi Avrupa Birliği

 

EKOBİLGİ İÇERMEYEN ETİKETLER

Ek olarak, bazı çevresel bilgi içermeyen ancak tüketicilere ve atık yöneticilerine ürün veya ambalaj hakkında ek bilgi sunan etiketler bulunmaktadır.

 

Ulusal düzeyde en yaygın olanlar:

 

Logotipo

Nombre

Kullanım

codigo-identificacion-materia-prima-3-pvc Hammaddelerin Kimlik Kodları Avrupa Birliği

Bir ambalaja veya pakete nasıl bir ekolojik etiket uygularım?

Etiketinizi bir ambalaja veya pakete uygulamadan önce, onu hangi tür ambalaja yerleştirmek istediğinize karar vermelisiniz.

 

Birincil Ambalaj İle

Eğer etiketinizi doğrudan bir birincil ambalaj üzerine basmak istiyorsanız, Thermal Inkjet yazıcılarımız çözümdür. Bu yazıcılar, poröz ve poröz olmayan yüzeylere temiz ve kolay bir şekilde etiket basmanıza olanak tanır, ancak yüksekliği 1,27 cm'yi aşmamalıdır.

 aplicacion-ecoetiqueta-tji

 

İkincil Ambalaj İle

Ancak, bu etiketi bir ikincil ambalaj üzerine uygulamak istiyorsanız, bir kutu, çuval, varil vb. gibi, size iki çözüm sunuyoruz:

   • APLINK ekipmanlarımız ile herhangi bir yüzeye doğrudan bask

   • APL35s baskı ve etiket uygulama sistemimiz, etiketleri herhangi bir pozisyonda uygulamak üzere tasarlanmıştır.

 

aplicacion-ecoetiqueta-caja-carton

 

 

 

¿Ecoetiketinizi basma konusunda danışmaya ihtiyaç duyuyor musunuz?

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK ALIN

 

 

 • PAYLAŞ:

İLGİLİ

Ahşap palet markalama neden önemlidir?

UBS size bunu en kolay, en hızlı ve en ekonomik şekilde nasıl yapacağınızı açıklıyor.

Kodlama sektöründe sürdürülebi̇li̇rli̇k hakkinda konuşalim

Ambalaj sektörü, dünya çapında en çok atık üreten sektörlerden biridir ve bu atıkların çevresel etk

Newsletter

UNITED BARCODE SYSTEMS, S.L. as the data controller will process your data for the purpose of replying to your query or request. You may access, rectify and erase your data, and also exercise other rights by consulting the additional detailed information on data protection in our Gizlilik politikası.