BARKOD KULLANIMINDAKİ TRENDLER | GS1 DIGITAL LINK

Günümüzde tüketim malları sektörü sürekli gelişmektedir ve karşılaştığı temel zorluklardan biri de tüketicilere satın aldıkları ürünler hakkında ayrıntılı ve şeffaf bilgi sağlama ihtiyacıdır. Bu zorluğun üstesinden gelmek için GS1 Digital Link teknolojisi çok faydalı bir araç olabilir ve şirketlerin ürünlerini tek bir 2D barkod aracılığıyla dijital bilgi ve hizmetlere bağlamasına olanak tanır.

 

1D VE 2D KODLARIN FAYDALARI

Doğrusal barkod olarak da bilinen 1 boyutlu barkod, bilgileri yalnızca tek bir boyutta, yani tek bir satır boyunca depolayabilir. Sayıları veya alfanümerik karakterleri temsil eden farklı genişlikteki sütun ve boşluklardan oluşur. 1D barkodlar genellikle perakende mağazalar ve depolardaki ürünleri tanımlamak ve envanteri izlemek için kullanılır.

 

Öte yandan, 2D kod bilgiyi iki boyutlu olarak saklayabilir, bu da 1D barkoda göre çok daha fazla bilgi içerebileceği anlamına gelmektedir. 2D kodlar bilgi depolamak için kareler, daireler ve diğer geometrik tasarımlar gibi iki boyutlu desenler kullanır. Bu, yalnızca sayıların ve alfanümerik karakterlerin değil, aynı zamanda görüntülerin, web bağlantılarının ve diğer daha karmaşık bilgilerin de kodlanmasına olanak tanır. 2D kodlar genellikle reklam, lojistik, kişisel tanımlama ve diğer alanlarda kullanılır. 

 

2D kodların bilgi depolama kapasitesi ve esneklik açısından 1D kodlara göre avantaj sağladığı doğru olsa da, 1D kodlar hala yaygın olarak kullanılmaktadır ve tedarik zincirinde ve perakende satışta ürün tanımlama ve izleme için önemlidir. Ayrıca 1D barkodlar daha ucuzdur ve standart barkod okuyucular tarafından okunabilir.

 

GS1 DIGITAL LINK NEDİR?

GS1 Digital Link, GS1 tarafından geliştirilen ve şirketlerin fiziksel ürünleri tek bir barkod veya QR kodu aracılığıyla dijital bilgilere ve çevrimiçi hizmetlere bağlamasını sağlayan yeni bir teknolojidir. Her ürün için benzersiz bir dijital bağlantı oluşturmak üzere GS1 tanımlayıcılarını (GTIN, GLN veya SSCC numaraları gibi) kullanan küresel bir standarttır.

 

GS1 Digital Link, bilgileri 2D kodlara dönüştüren ve daha sonra bu bilgileri ağın bir parçası haline getiren basit, standartlara dayalı bir çerçevedir; böylece tüketiciler, perakendeciler ve tedarik zincirindeki herkes, markanın kendisi tarafından güncellenebilen ve kontrol edilebilen zengin ürün bilgilerine erişebilir.

 

 

 

 

 

Bu makaleyi ilginç buluyor musunuz? HABER BÜLTENİMİZE ABONE OLUN!

 

 

 

GS1 DIGITAL LINK VE AVANTAJLARI

GS1 Digital Link kullanımı sektöre aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlamaktadır:

  • Daha fazla içerik: Geleneksel bir 2D kod sınırlı bilgi depolama kapasitesine sahipken, GS1 Dijital Bağlantı ürün kimliği, üretici bilgileri, son kullanma tarihi, ürün konumu vb. gibi daha fazla içeriğe izin verir.
  • Esneklik: GS1 Digital Link, ürünle ilgili web sayfaları, videolar, belgeler, resimler gibi birden fazla bilgi kaynağına bağlanabilmesini sağlayan benzersiz ve küresel bir tanımlayıcıdır ve bu da bağlanılan içerik açısından büyük esneklik sağlar.
  • Herhangi bir cihazdan erişilebilirlik: GS1 Digital Link, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere internete bağlı herhangi bir cihaz tarafından okunabilen bir koddur. Bu, internete bağlı bir cihazı olan herkesin kodda yer alan bilgilere erişebileceği anlamına gelir ve tüketicilerin bir ürün hakkında ek bilgilere erişmesini çok daha kolay hale getirir.
  • İzlenebilirlik: GS1 Digital Link, tedarik zinciri boyunca ürün izleme bilgilerini içerebilir ve lojistik, güvenlik ve izlenebilirlik bakımından faydalı olabilecek ürün hareketlerinin izlenmesini ve kontrol edilmesini sağlar.
  • Görsel: GS1 Digital Link'in kullanımı sürdürülebilirliği ve kurumsal sosyal sorumluluğu da geliştirebilmektedir.

 

Özetle, GS1 Digital Link, daha fazla bilgi, link içeriğinde esneklik, tüketiciler için erişilebilirlik ve ürün izlenebilirliği sağladığı için geleneksel 2D koda göre daha büyük avantajlar sağlamaktadır.

 

Kuşkusuz, pazar giderek daha fazla dijitalleşiyor ve bilgileniyor. Barkodlar da bir istisna değil. Onları 1970'lerden beri günlük hayatımızda görüyoruz. 1D'den 2D'ye ve şimdi de GS1 Digital Link'e.

 

 

 

Ambalajlarınızı GS1 küresel standartlarını karşılayan barkodlarla tanımlamakla ilgileniyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü bulmak için bizimle iletişime geçin.

İLETİŞİME GEÇİN!

 

 

 

  • PAYLAŞ:

İLGİLİ

EKOETİKETLER NEDİR VE ÜRÜNLERİME NASIL DAHİL EDERİM?

UBS, sana ekolojik etiketleme nedir, mevcut ecoetiket türleri nelerdir ve bunları ürününe, ambalajına veya paketlemene nasıl uygularsın, bunları açıklıyor.

Ahşap palet markalama neden önemlidir?

UBS size bunu en kolay, en hızlı ve en ekonomik şekilde nasıl yapacağınızı açıklıyor.

Newsletter

UNITED BARCODE SYSTEMS, S.L. as the data controller will process your data for the purpose of replying to your query or request. You may access, rectify and erase your data, and also exercise other rights by consulting the additional detailed information on data protection in our Gizlilik politikası.